Svamis Šivananda

Didiname koncentracijos galią

Koncentracija yra įmanoma tik tuomet, kai jūs esate laisvas nuo bet kokių išsiblaškymų. Žmogus, kurio protas yra pilnas aistros visokiems troškimams vargiai gali susikoncentruoti ties kokiu nors objektu nors sekundę. Jo protas šokinės lyg sena beždžionė. Bet kokios mantros džapa ir pranajama (kvėpavimo pratimai) nuramins protą, pašalins blaškymasi ir padidins koncentracijos galią.

Per didelis fizinis krūvis, per daug kalbų, persivalgymas, dažnas kontaktas su priešinga lytimi bei nepageidaujamais asmenimis, visi šie dalykai yra neramaus proto priežastis. Tie, kurie praktikuoja koncentraciją turėtų vengti šių dalykų.

Kad ir kokį darbą darote, darykite jį su tobula koncentracija. Niekada nepalikite darbo jo nepabaigę iki galo. Kai sėdate maldoms ar meditacijai, niekada negalvokite apie savo dienos darbą. Kai dirbate ofise, niekada negalvokite apie vaiką, kuris serga arba kokį kitą namų ruošos darbą. Kai maudotės, negalvokite apie žaidimus. Kai valgote maistą, negalvokite apie laukiančius darbus ofise. Privalote mokytis, kad dirbdami darbą atliktumėte puikiai, vieną veiksmą – vienu metu.

Celibatas, pranajama, norų ir veiklos sumažinimas, daiktų atsisakymas, vienatvė, tyla, pojūčių drausmė, geismo ir godumo malšinimas, pykčio valdymas, nebendravimas su nepageidaujamais asmenimis, laikraščių įpročio atsisakymas ir lankymosi kino teatruose – visa tai ilgas kelias didinant koncentracijos galią.

Turite stengtis būti visada linksmi ir taikūs. Tik tada jūs turėsite proto koncentraciją. Draugystės su tokiais pačiais praktika, atjauta nepilnaverčiams ar nelaimės ištiktiems žmonėms, pasitenkinimas viršininkais ar dorais asmenimis ir abejingumas nusidėjėliams ar nedoriems žmonėms sukels linksmumą ar ramybę, naikins neapykantą, pavydą ir nemeilę.

Jūs turite turėti tikrą ir intensyvų troškulį Dievo pažinimui. Tada visos kliūtys bus pašalintos. Tada jums bus gana lengva susikaupti. Kol kas emocinis burbuliavimas iš didelio smalsumo ar dėl psichinių galių pasiekimo negali duoti apčiuopiamo rezultato.