Sąmoningo sapnavimo patarimai

Būdravimo metu

 • Būsenos patikrinimo metodas:
  Rekomenduojama įgyti įprotį savęs klausinėti „Ar aš nemiegu?/Ar aš sapnuoju?“ įvairiuose situacijose, pvz.: kai valgote, kalbatės su vadovu, klausotės muzikos ir t.t. Jei sapnuose patenkate į tokią situaciją ir iš įpročio paklausiate savęs ir taip suvokiate, kad šįkart tikrai sapnuojate.

 • Panašus yra „Mnemoniško sapnavimo“ būdas, kai įgundate pastebėti aplinkoje esančius objektus- taikinius:
  Pvz.: sekmadieniais tai gali būti gėlė, gyvūnas ir šviesos uždegimo procedūra, pirmadienį- kai rašote, girdite savo vardą arba ką nors geriate. Paskui sau liepiate kiekvieną kartą suvokti save sapne, kai pastebėsite šį taikinį.

 • Gyvenimą vertinti kaip sapną:
  Visa tai, ką girdite, jaučiate, liečiate, uodžiate, regite, suvokite kaip sapną.
  Būdravimo metu kuo dažniau kartoti „Tai tik sapnas“. Šitaip sąmonė mokoma naujo įpročio: pastebėti reiškinius ir daiktus kaip neturinčius substancijos, greitai prabėgančius ir galiausiai suprojektuotus tik mūsų sąmonės. Kai aplinkos reiškinius suvokiame kaip efemeriškus, jų nelaikome įsitvėrę. Taigi ir sapną suvoksime kaip nematerialų ir galėsime lavinti skaidrumą.

 • Sumažinti susitapatinimą ir negatyvumą:
  Šis metodas tinka tada, kai susidūrus su objektu ar situacija norisi reaguoti neigiamai arba įsitveriama ir nepaleidžiama ši situacija ar daiktas. Protui įkūnijant savo reakciją, išsiliejančią pykčiu, gailesčiu, neramumu, pavydu ir t.t. prisiminkite: „aš, reakciją sukėlęs objektas ir pati reakcija tėra sapnas“.

 • Sąmoningos rankos:
  Šio metodo esmė ta, kad sapne reikia pažvelgsite į savo rankas ir suvokti, jog sapnuojate. Galima naudoti savitaigą/įpročio formavimą, pvz.: bandote įteigti sau, kad sapne pažvelgsite į rankas ir suprasite, jog sapnuojate (galite tuo pačiu žvilgtelėti į rankas), arba žvilgčiojate į rankas ir klausiate savęs „ar aš sapnuoju?“. Gali būti taip, jog sapne pažvelgsite į savo rankas, paklausite savęs „ar sapnuoju?“ ir toliau sapnuosite. Kad taip neįvyktų patartina „patikrinti rankas“. Pvz.: suskaičiuoti pirštus, juos patampyti, įsivaizduoti rankose kokį nors daiktą.
  Vietoje rankų galima naudoti ir kitką (rankų pranašumas tas, kad jos beveik visada yra su Jumis). Pvz.: spragtelėjimas pirštais, kokios nors kūno vietos palietimas, sutartinis mirksėjimas ar garsų kombinacija. Taip pat galite savitaigauti, kad sapne suvoksite jog sapnuojate, kai pamatysite tam tikrą daiktą, užuosite kvapą, išgirsite garsą ir t.t.

 • S. Laberžė technika:

 1. Anksti ryte, po spontaniško prabudimo, keletą kartų pabandykite atmintyje atkurti sapną, kol įstengsite prisiminti jį iki smulkmenų
 2. Po to pasistenkite vėl užsnūsti, kartodami „Aš noriu kitą kartą sapnuodamas prisiminti, kad ruošiuosi suvokti, jog sapnuoju“ .
 3. Pabandykite įsivaizduoti, kad vėl esate prisimintame sapne, tik šįkart Jūs pilnai suvokiate, kad miegate.
 4. Kartokite 2 ir 3 punktus tol, kol nepajusite, kad tvirtai užfiksavote savo ketinimą arba- kol užmigsite.
 5. Jei viskas vyks sklandžiai, Jūs greitai pajusite, kad matote sąmoningą sapną (jis nebūtinai sutaps su tuo, kurį prisiminėte).
 • Nutraukto sapno technika:
 1. Atsibuskite valanda anksčiau nei įprasta.
 2. Apie valandą užsiimkite įprasta būdravimo būsenai veikla (tik ne pernelyg aktyvia), geriausia tuo metu paskaitinėti apie sąmoningą sapnavimą.
 3. Vėl eikite miegoti. Prieš užmigimą patartina pasitreniruoti su S.Laberžė technika.
 • Retrospekcija:
  Būdravimo metu atkurkite praeities įvykius, faktus.
  Pvz.: galie atkurti praeitį kas pusvalandį/valandą ar dienos įvykius/vaizdus.
  Sapne sunkoka atkurti įvykių chronologiją.

 • Išreikškite dėkingumą už sąmoningą sapną- jei pasisekė tokį susapnuoti. Jei ne- nenusiminkite, turėkite viltį, stenkitės ir Jums būtinai pasiseks.

Prieš miegą

\

 • Bent valandą iki miego neužsiimkite aktyvia fizine veikla, nevalgykite.

 • Nežiūrėkite per TV aštraus siužeto/smurtinių laidų ar filmų.
  Žiūrint tokio pobūdžio vaizdus Jus pasiekia negatyvaus pobūdžio informacija, atsiranda įtampa, sujaudinimas. Tai gali trukdyti užmigti arba sapne sukelti nemalonius vaizdinius.

 • Eikite miegoti tuo pačiu laiku. Atlikite „miego ritualus“.
  Išsiugdžius įprotį eiti miegoti tuo pačiu metu Jūsų organizmas jau ankstėliau ims ruoštis nakties poilsiui, bus lengviau atsipalaiduoti ir užmigti. Prieš miegą patartina užsiimti raminančia ir atpalaiduojančia veikla: pasivaikščioti gryname ore, išsimaudyti vonioje, pasiklausyti ramios muzikos, pamedituoti ir t.t. Jei miegate su rūbais, jie neturėtų būti varžūs, ar dirginti kūno. Optimali temperatūra miegamojoje patalpoje- 16-18 laipsnių, patartina ją išvėdinti prieš miegą. Geriausia atsigulti- iki 22 valandos.

 • Prieš užmigdami kaip sapną peržiūrėkite praėjusios dienos įspūdžius ir juos sustiprinkite, suvokite juos kaip sapną, paskui išreikškite stiprų norą, kad lygiai taip pat atpažintumėte nakties sapnus.
  Paleiskite dienos įspūdžius, nespręskite problemų, nekurkite rytdienos planų. Leiskite protui nurimti.

 • Grafinis patekimas į LD:
  Išmokus šios technikos galima lengvai pereiti iš būdravimo į sapno būseną.
  Įsitaisykite jums patogia poza ir užmerkite akis. Nurimkite ir atsipalaiduokite. Pamirškite visas problemas. Pasitelkite į pagalbą vaizduotę ir vizualizaciją.
  Prieš pradėdami turite išsirinkti reikalingą inventorių ir vietą. Jums prireiks instrumento piešimui (pieštukas, tušinukas, kreidos gabalėlis, markeris, dažų flakonėlis ir t.t.) ir žinoma paviršius, ant kurio piešite (albumas, lenta, sąsiuvinis, siena ir t.t.). Geriausia jei pasirinktų priemonių nekeistumėte- treniruočių metu prie jų priprasite ir jas bus lengviu įsivaizduoti.
  Jūsų užduotis: nupiešti skaičius nuo 1 iki 1000. Pieškite negudraudami ir neskubėdami. Skaičiai turi būti aiškiai matomi. Negalvokite apie nieką kitą, išskyrus skaičių piešimą. Nepertraukite proceso.
  Treniruojantis Jūs turite išmokti nupiešti visus skaičius nepamesdami jų sekos ir neleisti sau nukrypti į pašalines mintis ir vaizdinius.
  Ši užduotis gali pareikalauti iš Jūsų daug valios ir kantrybės. Jums pereinant iš priešsapninės į sapno būseną imsite painioti skaičius, bus sunku susikoncentruoti į darbą, norėsis viską mesti. Nekreipkite dėmesio į šiuos pojūčius! Šiuo momentu užtenka sekundei nukreipti į juos dėmesį ir jie iškart nutemps Jus į sapną. Koncentruokite visą dėmesį ir jėgas tik į skaičių rašymą. Treniruodamiesi Jūs po truputį išmoksite pereiti šią ribą. Įveikus ją piešti skaičius vėl tampa lengva. Tai reiškia, kad Jūs atsidūrėte sapne. Net jei ir supratote, kad atsidūrėte sapne, nekreipkite į tai dėmesio, nesijaudinkite, baikite darbą iki galo. Antraip galite būti „išmestas“ iš sapno.
  Treniruodamiesi Jūs lavinsite valią, dėmesio sutelkimą, vizualizaciją, pastabumą, atmintį ir žinoma- išmoksite lengvai pereiti iš būdravimo į sapnavimo būseną.
  Viskas priklauso nuo Jūsų ketinimų, pastangų ir valios. Po kurio laiko Jums pavyks pasiekti sapno būseną net nenupiešus 100 skaičių, bet tam prireiks ne vienos dienos treniruočių.

 • Sapno programavimas (panašu į „Grafinį“ metodą):
  Šis būdas padės sukelti norimą sapną ir išlaikyti sąmoningumą.
  1.Paskaitykite tekstų ar pažiūrėkite vaizdų norima sapno tema, mąstykite apie tai, ką norėtumėte susapnuoti.
  2.Užsimerkite ir patreniruokite savo vaizduotę bei vizualizaciją: pabandykite įsivaizduoti kokius nors daiktus, raides, skaičius. Kai jums tai ims gerai sektis, pereikite prie kito etapo-

 1. Isivaizduokite norimą sapną. Kad būtų lengviau pradėkite nuo paprastesnių sapno vaizdo detalių, galite įsivaizduoti pavienius daiktus, pamažėle jungdami juos į visumą. Tuo pat būdu galite pamėginti atkurti seniau susapnuotą sapną.
 2. Tuo pačiu mintyse kartokite „Dabar aš sapnuoju/ Viskas, ką aš regiu- tik sapnas“.
 3. Jums vis giliau grimztant į sapną, vaizdiniai ims vis mažiau priklausyti nuo Jūsų valios, ims maišytis mintys. Stenkitės išlaikyti minčių ir vaizdinių kontrolę.

Sapno metu

Kaip suprasti, kad sapnuojate:

 • Stiprus emocinis patyrimas:
  Dažniausiai „suveikia“ baimė.
  Kai sapne Jums iškyla grėsmė, kyla noras atsibusti. Reikėtų suturėti save nuo šito noro, suvokti, kad tai, kas vyksta- tik sapnas. Arba jei sunku pabėgti (bėgate , nors iš tiesų stovite vietoje ar “ )
  nuo grėsmę keliančio objekto.

 • Jei matote daiktus/vyksta reiškiniai:

 1. Įprasti būdravimo metu: pvz. :Jūs turite naujų įgūdžiai (pvz.: gebėjimas vairuoti mašiną, užsienio kalbų mokėjimas ir t.t.), išvaizdos pakitimai (pvz.: jei turite problemų su regėjimu, sapne Jūs gerai matote ir be akinių, šukuosenos, drabužių stiliaus pasikeitimas ir t.t.) ir t.t.
 2. Neįprasti būdravimo metu: psichokinetiniai, telepatiniai sugebėjimai, manipuliavimais daiktais, laiku, žmonėmis ir t.t. (pvz.: vieną daiktą paversti kitu, sustabdyti/atsukti laiką, sugebėjimai skraidyti, pereiti per materialius daiktus, persikūnyti į kitą žmogų ir t.t. )
 • Įprastai sapne nemirksima, nepavyksta uždegti šviesos, laikrodyje įžvelgti tikslų laiką (laikrodžiai sustoję, liejasi skaitmenys ir t.t.), skaityti tekstų knygose ar kompiuterio ekrane (liejasi raidės, tekstas neturi prasmės ir t.t.).

 • Jei sapne esate „Stebėtojas“:
  Pats nedalyvaujate įvykiuose, tik stebite. Galite stebėti ir save (nebūtinai tokiu pavidalu, kokį esate įpratę matyti būdravimo metu) iš šalies arba būdami kitu asmeniu/daiktu.

 • Deja-vu:
  Jei kartojasi vaizdas, jausmas, įvykis.

Galimybės

Pramogavimas
OBE patyrimas
Mokymasis
Problemų sprendimas
Patekimas į kito asmens sapną

(ruošiama informacija šiam skyreliui)

Kaip prisiminti sapnus

 • Sapnų dienoraštis (SD):
  Galite su savimi nešiotis užrašų knygutę, jei kartais prisimintumėte sapną.
  Laikykite SD netoli vietos, kurioje miegate, kad bet kada būtų patogu jį pasiekti. Patogiausios priemonės rašymui būtų flomasteris ar pieštukas (kad galėtumėte rašyti gulėdami). Taip pat praverstų nedidelis žibintuvėlis (tuo atveju, jei sapną panorėtumėte užrašyti naktinio pabudimo metu)
  Rašydami SD pažymėkite sapno datą ir pavadinimą. Gali būti, kad prisiminsite ne vieną sapną. Rašykite juos eilės tvarka. Taip pat užrašykite „tranzitus“ (tai, kas Jus iš vieno sapno perkelia į kitą). Rašydami sapnus būtinai pažymėkite sapno foną ar aplinką, personažus, egzistuojantį rekvizitą ar įstrigusius simbolius bei emocijas, sukeltas sapno. Prie SD galite pridėti sapnų kartografavimą (žr. žemiau). SD Jūs taip pat galite patyrinėti sapno ir būdravimo būsenų sąveiką. Tam dienoraštyje pa aprašyto sapno palikite tuščios vietos, kad vėliau galėtumėte užrašyti kilusias mintis. Galbūt kai kurie sapno epizodai ar personažai pasikartos būdravimo būsenos metu. Gal kils mintis sapno elementus susieti su sapnininkų aprašymais ir išsiaiškinti, kiek teisingi. Nepatariama aklai tikėti sapniukais. Kiekvienas žmogus- individualus, ir gali būti, kad sapno simboliai kiekvienam turės savitą reikšmę, taigi pravarčiau būtų susidaryti savo sapnininką.

 • Sapnų kartografavimas:
  Galite rašyti į SD arba į atskirą, tik kartografavimui skirtą sąsiuvinį ar bloknotą.
  Prie žemėlapio galite pridėti trumpą Jūsų judėjimo sapne aprašymą, pvz.: gėriau arbatą savo bute, atėjęs draugas išsivedė mane į kiemą, ten už gretimo namo išvydau ant kalvos keistą medį ir t.t.). Po to schematiškai piešiate vietovės planą (pagal patektą pavyzdį ) savo namą, gretimus pastatus, kalvą, medį. Neįsileiskite į smulkmenas, pvz.: nebūtina piešti savo namo kambarių ir jų apstatymo (nebent tuo atveju, kai Jūsų sapnas vyksta uždaroje erdvėje ir piešiate jos žemėlapį). Kad nereikėtų vėl iš naujo piešti pasikartojančios vietos žemėlapio, ant jau esančio plano galite nupieši rutuliuką, su to sapno numeriu. Kartografuodami sapnus Jūs pastebėsite, kad jame vis mažiau liks chaotiškos erdvės- sapnų erdvės gabaliukai susijungs lyg dėlionės detalės. Taigi sapnuose imsite geriau orientuotis, imsite atsiminti senesnius sapnus.
  Lygindami savo žemėlapius su kitų kartografuotojų žemėlapiais galie tapstebėti, kad kai kurios vietos sutampa.

 • Stimuliatorių surinkimas:
  Sapne būdami sąmoningi pabandykite gerai įsidėmėti keletą sapno elementų (tai gali būti daiktas, augalas, gyvūnas, garsas, žmogus, gamtovaizdis ir t.t.). Sapne pakartokite įsimintus elementus eilės tvarka keletą kartų. Prabudę vėl pakartokite. Šie elementai-stimuliatoriai padės atkurti sapno eigos chronologiškumą bei vaizdinius. Po kurio laiko treniruočių Jums užteks vos keleto įsimintų elementų, kad atmintyje atkurtumėte sapną.

 • Prabudimas:
  Venkite, kad rytais Jus kas nors žadintų (įskaitant ir žadintuvą). Staigus prabudimas išblukina sapną. Prieš užmigdami galite pabandyti įsiteigti, kad atsibusite „tokiu ir tokiu“ laiku (taip pat galite įsiteigti, kad prabudę ryte prisiminsite vieną ar kitą dalyką, pvz.: išsiųsti laišką, kam nors paskambinti ir t.t. ). Prabudę neskubėkite atmerkti akių, nedarykite staigių judesių. Ramiai gulėdami galite kartoti stimuliatorius, stengtis atsiminti sapną, sukalbėti jų atsiminimą skatinančią mantrą.

Techninės pagalbos priemonės sapnuotojams

 • Amerikiečių sukurti prietaisai Dreamlight ir Novodreamer- tai nedideli elektroniniai prietaisai, prie kurių prijungti tamsūs akiniai- raiščiai, kuriuose įtaisyti siųstuvai ir indikatoriai.
  Žmogus nustato prietaisą tam tikra programa ir gula miegoti. Žinoma, kad sapnų stadija prasideda po 45 minučių užmigus, tad ir prietaisas ima veikti po 45 minučių. Akiniuose įtaisyti siųstuvai seka žmogaus akių judesius- ar jau prasidėjo greitojo miego stadija ir vyzdžiai ėmė judėti.
  Nustatę tokią būseną, siųstuvai siunčia nestiprius signalus į šviesos ar garso indikatorius, įtaisytus tuose pačiuose akiniuose. Taigi prieš miegančiojo akis ima mirgėti lemputės ar sklisti garsai.
  Šių signalų tikslas- pažadinti žmogų. Ne visiškai. Žmogus turėtų lyg ir nubusti, tai yra suvokti save. Bet kartu neturėtų visiškai nubusti ir liautis sapnuoti. Išmokus ramiai miegoti su šiais akiniais, prietaisas padeda pereiti į sąmoningo sapno būseną.

 • Japonų firma „Takara Co“ sukūrė prietaisą sapnams moduliuoti. Užsakovui reikia paskaityti arba susikaupus pagalvoti apie tai, ką orėtų susapnuoti, pasižiūrėti pageidaujamų vaizdų, o paskui prietaisui padiktuoti norimą scenarijų. Užsakytam sapnui sukurti prietaisas naudoja arus, šviesas, kvapus. Kol kas prietaiso bandymuose dalyvauja tik firmos darbuotojai Interviu jie pasakoja, kad sapno tema beveik visada sutampa su „užsakymu“.