Kas yra stichija?

Stichija - tai veikla, leidžianti pasireikšti įgimtiems gebėjimams ir aistringiems pomėgiams. Būti savo stichijoje - tai ne šiaip mėgautis ir džiaugtis tuo, ką darai. Kalbame ne apie pasilinksminimus, juoką, saulėlydžius ir vakarėlius. Būdamas savo stichijoje žmogus patiria gilų tapatybės jausmą, mato gyvenimo prasmę ir jaučiasi laimingas. Jis gauna tarsi apreiškimą apie save, tiksliau apsibrėžia, kas jis toks ir ką jam skirta veikti gyvenime. Todėl daug kas savo stichijos atradimą prilygina apreiškimui.

Kaip atrasti savo stichiją ir kaip padėti jos ieškančiajam? Vienos taisyklės nėra. Kiekvieno stichija kitokia. Ir tai nuostabu. Beje, galima turėti net ne vieną stichiją. Kai kurie žmonės su vienoda aistra neria į kelias skirtingas veiklas ir visos jos puikiai sekasi. Kiti turi vieną aistrą ir vieną talentą ir per juos patiria visišką pilnatvę.

Žinodami, kas yra stichija, aiškiau suprasime, kaip jos ieškoti ir ką paskui daryti. Stichija sudaryta iš dviejų sudėtinių dalių: gebėjimų ir aistros. Kad patektume į savo stichiją, turi būti išpildytos dvi sąlygos: turime laikytis tinkamos nuostatos ir sulaukti galimybės. Taigi seka yra maždaug tokia: turiu; patinka; noriu; kaip tai išreikšti?

Ken Robinson - Savo stichijoje